verze pro tisk

Třezalka pomůže nejen při depresích

5. červenec 2011

Nepřehlédnutelně žlutou bylinku teď můžete při výpravě do přírody vidět téměř všude. Jak třezalku bezpečně poznáte? Jak si připravit blahodárný třezalkový čaj, který je obzvláště účinný na jakékoliv deprese?

Třezalka pomůže nejen při depresíchTřezalka pomůže nejen při depresích

Třezalku si snadno nasušíte doma

Třezalku tečkovanou najdete zejména na slunných stráních či na mezích, ale i v houštinách. Že jde opravdu o třezalku poznáte, když rozmáčknete jeden čerstvě otevřený květ nebo poupátko a vyteče z něj červená šťáva.

Třezalku je ideální sbírat v době květů, která bývá v červenci a v srpnu. Trhejte ji nejlépe dopoledne za suchého počasí, a to olistěnou rostlinu s natí o délce asi 20 cm (zhruba 10-15 cm od země nechte nať dále růst). Doma ji svažte do kytic a rozvěšte na provaze někde ve stínu. Po pár dnech je seschlá a vy ji tak můžete použít na přípravu čaje.

Stačí do šálku o objemu 200 ml odsypat 1,5-2 g (tj. 1-2 čajové lžičky) suché směsi, zalít vroucí vodou, šálek přikrýt a nechat 15 minut vylouhovat. Následně jen přecedíte a můžete popíjet.

Léčivý čaj z třezalky

Čaj z třezalky je vynikající při nervových obtížích, některých chronických bolestech, bolestech hlavy, na namožené svaly, blahodárně působí proti průjmu, pomáhá bojovat proti bakteriálním a virovým infekcím a je skvělým prostředkem proti nespavosti, náladovosti, úzkostným stavům, stresu a depresi. Třezalka je stejně účinná jako moderní antidepresiva, ale na rozdíl od nich má mnohem méně vedlejších účinků.

Třezalkový čaj proti depresím pijte pravidelně, 2-3 šálky denně. Psychická úleva se dostaví zhruba po 14 dnech. Čaj pijte maximálně po dobu 6 týdnů, pak jej na nějakou dobu vysaďte. V opačném případě by mohl vyvolat nespavost, bolesti hlavy, pocity sucha v ústech či živé sny.

Pozor! V době užívání třezalky se zvýší citlivost vaší pokožky na světlo, proto se vyhýbejte opalování a soláriím, jinak se vám mohou vytvořit pigmentové skvrny.

Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení

1.5 hvězdiček / Hodnoceno: 4x


Čtěte také...

Máte kožní problémy? Pomůže vám detoxikační lázeň

Máte kožní problémy? Pomůže vám detoxikační lázeň

Při kožních problémech je zapotřebí mnohem důkladněji pečovat o svou pokožku. Rozhodně se vyhýbejte používání krémů a dalších přípravků, které jsou agresivní a obsahují chemické látky. Mohly by totiž způsobit zhoršení potíží. Naopak vřele doporučuji dělat si pravidelnou vodní lázeň. Stačí si napusti…

Jak zabránit vypadávání vlasů? Pomůže změna životního stylu i kosmetika

Jak zabránit vypadávání vlasů? Pomůže změna životního stylu i kosmetika

Vypadávání vlasů je nepříjemným problémem, který se týká především mužů, méně častěji se pak vyskytuje u žen. Vliv na kvalitu a množství porostu na hlavě má celá řada faktorů. Pokud vás děsí představa, že za pár let budete plešatí, nebo už vidíte, že vlasy citelně ubývají, je na čase s tím něco děla…


Domácí pleťové masky nejen z bylin

Domácí pleťové masky nejen z bylin

Mít krásnou a čistou pleť stojí trochu námahy. Časem pleť ztrácí svoji pružnost a už si prostě nevystačí se studenou vodou a denním krémem. Dopřejte si proto pravidelně domácí pleťové masky. Jak na ně?

Nemůžete se zbavit pocitu hladu? Pomůže vám Procera – nový doplněk stravy

Nemůžete se zbavit pocitu hladu? Pomůže vám Procera – nový doplněk stravy

Začátek roku je pro mnohé z vás tradičně ve znamení hubnutí. Zatímco o vánočních svátcích jste se nešetřili a náležitě hodovali, vaše tělo dostalo pořádně zabrat. Výsledkem je, že při stoupnutí na váhu zjišťujete, že máte o nějaké to kilo navíc. Zbavit se přebytečných kilogramů je však často velmi o…