Třezalka pomůže nejen při depresích
5. červenec 2011Nepřehlédnutelně žlutou bylinku teď můžete při výpravě do přírody vidět téměř všude. Jak třezalku bezpečně poznáte? Jak si připravit blahodárný třezalkový čaj, který je obzvláště účinný na jakékoliv deprese?
Třezalku si snadno nasušíte doma
Třezalku tečkovanou najdete zejména na slunných stráních či na mezích, ale i v houštinách. Že jde opravdu o třezalku poznáte, když rozmáčknete jeden čerstvě otevřený květ nebo poupátko a vyteče z něj červená šťáva.
Třezalku je ideální sbírat v době květů, která bývá v červenci a v srpnu. Trhejte ji nejlépe dopoledne za suchého počasí, a to olistěnou rostlinu s natí o délce asi 20 cm (zhruba 10-15 cm od země nechte nať dále růst). Doma ji svažte do kytic a rozvěšte na provaze někde ve stínu. Po pár dnech je seschlá a vy ji tak můžete použít na přípravu čaje.
Stačí do šálku o objemu 200 ml odsypat 1,5-2 g (tj. 1-2 čajové lžičky) suché směsi, zalít vroucí vodou, šálek přikrýt a nechat 15 minut vylouhovat. Následně jen přecedíte a můžete popíjet.
Léčivý čaj z třezalky
Čaj z třezalky je vynikající při nervových obtížích, některých chronických bolestech, bolestech hlavy, na namožené svaly, blahodárně působí proti průjmu, pomáhá bojovat proti bakteriálním a virovým infekcím a je skvělým prostředkem proti nespavosti, náladovosti, úzkostným stavům, stresu a depresi. Třezalka je stejně účinná jako moderní antidepresiva, ale na rozdíl od nich má mnohem méně vedlejších účinků.
Třezalkový čaj proti depresím pijte pravidelně, 2-3 šálky denně. Psychická úleva se dostaví zhruba po 14 dnech. Čaj pijte maximálně po dobu 6 týdnů, pak jej na nějakou dobu vysaďte. V opačném případě by mohl vyvolat nespavost, bolesti hlavy, pocity sucha v ústech či živé sny.
Pozor! V době užívání třezalky se zvýší citlivost vaší pokožky na světlo, proto se vyhýbejte opalování a soláriím, jinak se vám mohou vytvořit pigmentové skvrny.
Reklama[Nahoru ↑]
Hodnocení
1.5 hvězdiček / Hodnoceno: 4x