verze pro tisk

Finská sauna posílí imunitu a zmírní stres

6. říjen 2010

Jak před zimou posílit imunitní systém? Jakým způsobem předejít nemocím z nachlazení? Příjemným řešením je saunování, kterým se otužíme, uvolníme unavené svaly a zmírníme stres. Naše tělo také v sauně vyplaví do krve endorfiny, které mu přináší úlevu.

Saunování uvolňuje naše tělo a přináší mu úlevuSaunování uvolňuje naše tělo a přináší mu úlevu

Finská sauna: Vysoké teploty a malá vlhkost vzduchu

Slovo sauna pochází z finštiny – z Finska také tradice saunování přišla. Vnitřek finské sauny je dobře izolovaný od okolí a vykládaný dřevem, které má pozitivní vliv na naši psychiku. Jsou zde saunová kamna (kiuas), která obvykle vyhřejí místnost na teplotu 60–90 °C. Teplota vzduchu se však liší v závislosti na umístění jednotlivých stupňů lavic (u podlahy cca 40 °C, u stropu až 110 °C). Ve finské sauně jsou na kamnech kameny, na které se čas od času nalévá voda, aby vzniklá pára na chvíli zvýšila vlhkost vzduchu. Vlhkost vzduchu v sauně je obvykle relativně malá (10–30 %).

Po saunování je nezbytné se ochladit studenou vodou, nejlépe ponořením do ochlazovacího bazénu. Pokud to není možné, stačí si dát studenou sprchu nebo alespoň pobýt na studeném vzduchu. Přestože se nám do toho třeba nechce, prudké ochlazení v těle nakonec vyvolá příjemné pocity. Sauna navíc otužováním podporuje imunitu organismu, relaxace v sauně působí preventivně proti chorobám z nachlazení a má příznivý vliv na lehká revmatická onemocnění či některé alergické nemoci.

Při saunování střídejte ohřátí a ochlazení těla

Do sauny si vezmeme dostatečně velký ručník či osušku, po saunování je vhodné se utřít do sucha. Celkový doporučený čas u finské sauny je 120 minut, z čehož prvních 20 minut strávíme v sauně, 5 minut se ochlazujeme, dalších 15 minut ležíme v sauně, poté se opět 5 minut ochlazujeme, a napotřetí ležíme v sauně 10 minut a 5 minut se ochlazujeme. Na závěr 60 minut v klidu odpočíváme. Jestliže cítíte, že už v horku nemůžete vydržet, nelámejte to přes koleno. Vždy platí nepsané pravidlo dokud se nám to líbí, přičemž je nutné dbát na pocity pálení nosu a kůže obličeje a zvýšeného pocitu horka. Pravidlo dokud se nám to líbí pak platí i při střídajících se cyklech ohřátí a ochlazení těla.

Pobyt ve finské sauně se obvykle nedoporučuje když jsme velmi unavení nebo nevyspalí, hladoví nebo naopak přejezení. Dále se nedoporučuje při chorobách srdce a krevního oběhu, při kožních chorobách či horečce, kdy je náš termoregulační systéme narušen. Do sauny bychom určitě neměli chodit když máme žízeň. Naopak je nezbytné dodávat tělu během saunování dostatečné množství tekutin a pokračovat v tom i poté.

Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení

1 hvězdiček / Hodnoceno: 3x


Čtěte také...

Dopřejte si odpočinek v podobě pobytu ve wellness hotelu

Dopřejte si odpočinek v podobě pobytu ve wellness hotelu

Alespoň jednou za čas se vyplatí zvolnit, případně si úplně oddychnout od starostí všedních pracovních dnů. Každý upřednostňuje jiný typ odreagování. Pokud nevíte, jakým způsobem volný čas prožít, máme pro vás zajímavý námět. Je jím pobyt ve Wellness & spa hotelu Augustiánský dům ****S v oblíbeném l…

Léčivé účinky čaje

Léčivé účinky čaje

Milovníky čaje jistě potěší, že tento jedinečný nápoj má na lidský organismus léčivé účinky. Čím vším nám může čaj prospět? Čaj však může pomoci nejen jako nápoj! Podívejte se na příklady léčivých účinků čaje.


Ovoce: Přírodní léčivý prostředek, který chutná

Ovoce: Přírodní léčivý prostředek, který chutná

Bojujete s nachlazením? Máte bolesti hlavy nebo kloubů? Trpíte nespavostí? Tyto a mnohé další potíže můžete kromě jiného zmírnit také pojídáním ovoce. Vybrali jsme několik druhů, které vás zaručeně dostanou zpět do formy!

Glucamedic Komplex- Přírodní řešení pro zdraví

Glucamedic Komplex- Přírodní řešení pro zdraví

Opět nám nastal podzim a počasí se začalo velice výrazně ochlazovat. U většiny z nás se začala projevovat podzimní únava, častá špatná nálada a celkově se necítíme ve své kůži. Pokud také patříte do této skupiny lidí, je načase zasáhnout. Glucamedic Komplex nabízí skvělé přírodní řešení, jak se těch…