verze pro tisk

Léčivé účinky čaje

18. květen 2011

Milovníky čaje jistě potěší, že tento jedinečný nápoj má na lidský organismus léčivé účinky. Čím vším nám může čaj prospět? Čaj však může pomoci nejen jako nápoj! Podívejte se na příklady léčivých účinků čaje.

Léčivé účinky čajeLéčivé účinky čaje

Čaj – nápoj života

Jako nápoj má čaj povzbuzující účinky, zejména na centrální nervový systém (mozek). Dále podporuje srdeční činnost, zklidňuje cévní systém, mírní křeče, rozšiřuje cévy, podporuje krevní oběh, do jisté míry snižuje bolesti hlavy a únavu. Není divu, že se čaji v mnoha zemích říká „nápoj života“. Podle jednoho výzkumu dokonce popíjení čaje vedlo k upravení hladiny cholesterolu v krvi, přestože strava účastníků experimentu obsahovala spousty cholesterolu.

Avšak pozor na vypití většího množství silného čaje! Může přispět k příliš rychlému sledu myšlenek a k nespavosti. V běžném množství je ale silný čaj velmi vhodný při první pomoci, například při otravách zasahujících centrální nervovou soustavu, při oslabené srdeční činnosti a ztíženém dýchání.

Čajové obklady zmírní mnoho obtíží

Velmi příznivě působí též čajové obklady, které dokážou zmírnit bolesti a horečky při slunečním úžehu. Jsou také vynikajícím pomocníkem při otoku, podráždění nebo zánětu očních víček (například po dlouhém pobytu na slunci). Stačí si na chvilku v mrazáku nachladit použité sáčky černého čaje a studené je pak na 5 minut přiložit na víčka.

Čaj lze využít i k léčení různých kožních onemocnění, neboť čaj obsahuje tanin, který stahuje a má anestetické účinky. Použité sáčky černého čaje dokážou doslova divy! Zahřátý sáček černého čaje má třeba vynikající účinky na hojení vředů. Máte-li v ústech afty, zkuste si na postižená místa přikládat vlhké sáčky s černým čajem. Sami uvidíte a ucítíte výsledky!

Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení

1 hvězdiček / Hodnoceno: 3x


Čtěte také...

Zelený čaj: Blahodárné účinky, které pití zeleného čaje přináší

Zelený čaj: Blahodárné účinky, které pití zeleného čaje přináší

Zelený čaj patří k oblíbeným nápojům. Pokud si jej dopřáváte každý den k snídani nebo jen jako osvěžující pití při jiné příležitosti, zároveň tím i děláte něco pro své zdraví. Jako s jinými nápoji se to samozřejmě s konzumací čaje nesmí přehánět, nicméně mnohé studie ukazují, že zelený čaj má v přim…

Léčivé účinky medu

Léčivé účinky medu

Máte doma med, kterým si čas od času namažete chleba? Nepoužívejte ho jen v kuchyni! Med je skvělým darem přírody pro naše zdraví. Léčivé účinky medu jsou známé a využívané po staletí. Podívejte se, jak med používat domácí lékarně!


Léčivé účinky včelího vosku a propolis

Léčivé účinky včelího vosku a propolis

Znáte včelí vosk a propolis? Podívejte se na jejich léčivé účinky, které vám pomohou při zdravotních a kosmetických problémech.

Aloe vera a její účinky na pleť

Aloe vera a její účinky na pleť

Máte problémy s akné, ekzémem nebo je vaše pleť citlivá a trápí vás alergické reakce? Vyzkoušejte aloe vera, která má blahodárné účinky a poradí si s nejedním problémem pleti!