verze pro tisk

Cytologie: Aneb proč je důležitá návštěva gynekologa

14. leden 2011

Patříte k těm, které neustále odkládají pravidelnou návštěvu gynekologa? Preventivní gynekologické prohlídky ovšem mají svůj smysl. Dokážou totiž včas odhalit například karcinom děložního hrdla, který patří po rakovině prsu k nejčastějšímu druhu rakoviny.

Cytologie: Aneb proč je důležitá návštěva gynekologaCytologie: Aneb proč je důležitá návštěva gynekologa

Co je to cytologie a proč se provádí?

Cytologický stěr je v podstatě jednoduchá a rychlá záležitost. Vše probíhá tak, že gynekolog odebere šetrně z děložního čípku vzorek (povrchové buňky), který se pošle do cytologické laboratoře. Tam vzorek zkoumá laborant a zjišťuje, zda jsou buňky v pořádku, resp. zda nejsou změněné. V případě, že je vše v pořádku, zní verdikt „normální nález“.

V opačném případě je „nález abnormální“, což znamená, že existuje možnost vzniku rakoviny děložního čípku a žena podstoupí další vyšetření, které mohou rakovinu včas odhalit a zvýšit tak šanci na úplné uzdravení.

Cytologie se provádí zpravidla jednou za rok a její výsledky zná gynekolog do týdne nebo nejpozději do 14 dnů.

Jak se na cytologii připravit?

Před cytologickým vyšetřením byste se měla vyhnout následujícímu:

  • 5 dní před cytologií neprovádějte výplach pochvy a vyhněte se čípkům
  • 2 dny před kontrolou byste neměla mít nechráněný pohlavní styk
  • 5 dní – po tak dlouhé době od skončení menstruace by měl být stěr nejdříve proveden

Nedodržení těchto zásad může výsledek cytologie zkreslit.

Cytologie pro mladé dívky i starší ženy

Pravidelnou preventivní prohlídku by měly absolvovat nejen starší ženy, ale i mladé dívky. Rakovina děložního čípku se totiž nevyhýbá ani mladým ženám.

Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení

2 hvězdiček / Hodnoceno: 4x


Čtěte také...

Zubní implantáty, aneb co dělat, když už nemáte od přírody krásné zuby?

Jen málokdo z nás si zachová až do pozdní dospělosti zuby, které budou stále ve výborném stavu. Bohužel některým příroda nenadělila hezké zuby ani od malička. Nicméně dnes existují různé metody a postupy, jak získat zuby, které budou opět krásné. Vraťme se ale do doby, kdy už vám přece jen roky přib…

Přírodní kosmetika Pevonia Botanica: 3 hlavní důvody, proč ji upřednostnit před lacinými chemickými produkty

Přírodní kosmetika Pevonia Botanica: 3 hlavní důvody, proč ji upřednostnit před lacinými chemickými produkty

Každý, kdo se alespoň trochu vyzná v oboru kosmetiky a zdraví, vám potvrdí, že trendem dnešní doby je využívání přírodních kosmetických produktů namísto těch, které obsahují spoustu chemikálií škodících lidskému organismu. Přírodní kosmetika Pevonia Botanica představuje typické produkty, při jejichž…


Biolampa: Cesta ke zdraví

Biolampa: Cesta ke zdraví

Venku je zima a sychravo – prostě pravý listopad! Zima ještě nějakou dobu potrvá, chřipky řádí a náš imunitní systém je oslaben. Jste nachlazeni? Škrábe vás v krku anebo vás jen bolí záda od dlouhého sezení za pracovním stolem? Pomůže vám biolampa!

Glucamedic Komplex- Přírodní řešení pro zdraví

Glucamedic Komplex- Přírodní řešení pro zdraví

Opět nám nastal podzim a počasí se začalo velice výrazně ochlazovat. U většiny z nás se začala projevovat podzimní únava, častá špatná nálada a celkově se necítíme ve své kůži. Pokud také patříte do této skupiny lidí, je načase zasáhnout. Glucamedic Komplex nabízí skvělé přírodní řešení, jak se těch…