verze pro tisk

Jak předejít vetchozrakosti

5. srpen 2011

Oční vady postihují velké množství populace. Jedná se zejména o klasické problémy s ostrým viděním na dálku či na blízko. Zatímco problémy s viděním do dálky postihují i mladší generaci, presbyopie, tedy vetchozrakost, je problémem u lidí středního a staršího věku.

Jak předejít vetchozrakostiJak předejít vetchozrakosti

Příznaky presbyopie

Presbyopie je oční vadou, která nám zhoršuje vidění na blízko. Příznaky se projevují například při čtení novin či knihy, kdy hůře zaostřujeme a musíme tak psaný text od očí stále více oddalovat. Průvodními jevy pak mohou být i třeba bolesti hlavy či výraznější únava očí.

Ke zlepšení zraku se dá dnes použít hned několik metod. Operační laserové zákroky by však měly být až tou poslední, jde totiž o poměrně bolestivou, nákladnou a také rizikovou metodu, která navíc nemusí problémy zcela odstranit. Zdaleka nejlepší je samozřejmě prevence. Presbyopie je nemocí, která se nemusí projevit, pokud budeme o svůj zrak pravidelně pečovat.

Příčinou presbyopie je nejčastěji nerovnoměrné zatěžování očního svalstva. Důležité je, abychom například při čtení knih používali dostatečné osvětlení. Očím také rozhodně neprospívá časté sledování televize či zírání do monitoru apod.

Jak předejít vetchozrakosti

S presbyopií se dá bojovat důkladnou prevencí a různými speciálními cvičeními. V první řadě je potřeba denně procvičovat oční svaly, a to tak, že budeme střídavě zaostřovat na blízký a vzdálený předmět. Důležitá je pak samozřejmě i kvalitní strava, v níž nebudou chybět vitamíny C, A, E, dále pak vápník, zinek, lutein či lycopen. Tyto látky jsou obsaženy v zelenině a ovoci. Výbornou prevencí je také dostatečná relaxace, kdy se zbavíme nežádoucího stresu, pomáhá i pravidelný pohyb. S těmito kroky je třeba začít co nejdříve a nečekat, až se objeví první příznaky oční vady.

Na internetovém portále DobréOči.cz se můžete o oční vadě zvané presbyopie ( vetchozrakost) dozvědět více. Pokud se zde zaregistrujete, pak máte možnost dostávat řadu důležitých informací o správné výživě, péči o zrak atd. na Váš email. Zároveň je možné si nechat udělat zrakový test, nebo si zdarma stáhnout MP3 nahrávku, která pomáhá při relaxaci zraku.

Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení

1 hvězdiček / Hodnoceno: 2x


Čtěte také...

Institut pro lepší zrak si ke Světovému dnu zraku připravil speciální akce

Institut pro lepší zrak si ke Světovému dnu zraku připravil speciální akce

13.10.2011 je Světovým dnem zraku. Vyhlašuje jej Světová zdravotnická organizace (WHO), která tak chce mezi populací šířit větší osvětu při péči o zrak. Oční vady dnes sužují miliony lidí po celém světě. Statistiky ukazují, že některou z očních vad trpí až 80% obyvatel. Nejčastěji se jedná o krátkoz…

Jak ochránit pleť v zimě? Řešení pro namáhanou pokožku a vlasy

Jak ochránit pleť v zimě? Řešení pro namáhanou pokožku a vlasy

Přichází zima a s ní i náročnější podmínky, s kterými se musí naše pokožka a vlasy vyrovnávat. Pokožka je nyní mnohem citlivější než v létě, často nás svědí, máme pocit, že je napnutá a suchá. Zimní počasí nedělá dobře ani našim vlasům – bývají suché, bez lesku a třepí se. Jak těmto problémům předej…


Nepodceňujte deprese a stavy úzkosti

Nepodceňujte deprese a stavy úzkosti

Dnešní uspěchaná doba přináší kromě kladů také nemalé zápory, které se u mnoha lidí projevují tím, že trpí depresemi a stavy úzkosti. Deprese jako nemoc bývala v dřívějších dobách hodně podceňována, dnes už se odborníci přiklánějí k názoru, že toto onemocnění „duše“ je potřeba léčit, tak jako se pro…

Podmínky použití

V případě, že jste navštívili naše webové stránky, dovolujeme si vás upozornit na skutečnost, že stránky s tímto odkazem obsahují reklamu AdSense od společnosti Google Inc., která může sbírat informace o všech stránkách, které jste navštívili (nikoli však jméno, adresu, e-mailovou adresu a telefonní…