verze pro tisk

Bylinky proti chřipce a bolesti

14. září 2010

Léky bereme jako samozřejmost, a když nám není dobře, ihned po nich saháme. Rozumnou alternativou prášků jsou bylinky, které nám pomohou překonat nachlazení, kašel, horečku i další neduhy. Nechte se inspirovat bylinnými recepty našich babiček.

Bylinky proti chřipce a bolestiBylinky proti chřipce a bolesti

Nachlazení

Chřipka a nachlazení na nás číhají od podzimu do jara. Pokud se vám nechce ládovat se léky, vyzkoušejte alternativní recepty proti chřipce. Připravit si můžete například nápoj z 200 ml teplé vody, dvou lžic medu, šťávy z jednoho citrónu (a přidat můžete i trochu slivovice). Vše dobře smíchejte a dejte si štamprli vždy před spaním.

Skvělý je také bezinkový sirup. Připravíte ho ze zralých bezinek (asi 2 l), 1 l vody, 2 kg cukru a 0,5 l rumu. Bezinky nejprve povařte ve vodě a pak z nich vymačkejte šťávu. Do šťávy z bezinek přidejte cukr a opět povařte. Pak přidejte rum, zamíchejte a nalijte nejlépe do skleněných uzavíratelných láhví. Pijte každé ráno jako prevenci.

Kašel

Pokud vás trápí kašel, pomůže cibule. Velkou cibuli nastrouhejte, přidejte lžíci medu a pár kapek citrónu. Podávejte po lžících jako sirup.

Horečka a nachlazení

Proti horečce i chřipce si uvařte čaj z květu černého bezu. Bez podporuje pocení a pomáhá při nachlazení. Proti horečce pomohou také květy lípy. Čaj z lípy můžete použít i při zánětu horních cest dýchacích. Horečku snižuje také meduňka, která ovšem nepodporuje pocení. Hodí se ale i při bolestech nebo zažívacích potížích.

Bolest v krku

Na bolest v krku funguje hřebíček – zkuste ho rozkousat a šťávu pomalu polykat. Pomáhá také kloktání soli.

Nezapomeňte na med

V domácí lékárničce by neměl chybět med. Je plný vitamínů a hodí se pro slazení bylinných čajů. Med využijete při nachlazení. Pokud máte ze zimy popraskané rty, potřete si je vrstvou medu a nechte ho vstřebat do pokožky.

Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení

1 hvězdiček / Hodnoceno: 3x


Čtěte také...

Bylinky pro krásné a zdravé vlasy

Bylinky pro krásné a zdravé vlasy

Krásné a zdravé vlasy jsou symbolem mládí a vitality. Jen málokomu z nás příroda nadělila husté a lesklé vlasy, o něž se musí pečovat minimálně. Většina z nás se potýká s nejrůznějšími problémy: suché nebo naopak mastné vlasy, lupy, slabé a lámavé vlasy… Pomohou bylinky?

Neinvazivní liposukce: Bez operace a bez bolesti

Neinvazivní liposukce: Bez operace a bez bolesti

Toužíte po dokonalé postavě a udělali jste pro to už maximum? Jenže pořád bez požadovaného výsledku? Jak získat skvělou postavu bez mnoha hodin tvrdého a namáhavého cvičení? Možná vás jako způsob, jak se zbavit přebytečného tuku napa


Vlasová kosmetika proti vypadávání vlasů u žen

Vlasová kosmetika proti vypadávání vlasů u žen

Příliš se o tom nemluví, ale vypadávání vlasů není pouze mužskou záležitostí. Padání vlasů může samozřejmě postihnout také ženy. Jeden z výzkumů dokonce přinesl zjištění, že každá čtvrtá žena trpí problémy, které souvisí s padáním vlasů. Bývá to spojeno například s menopauzou, nebo může vypadává…

Bioenergetika: Účinná terapie proti stresu

Bioenergetika: Účinná terapie proti stresu

Trpíte v poslední době bolestmi hlavy, břicha či svalů? Myslíte, že je to způsobeno stresem, který v poslední době prožíváte? Pokud ano, měli byste rychle zakročit. Nabízí se totiž účinná terapie proti stresu, která nese název Bioenergetika.