verze pro tisk

Domácí lékárna: Co v ní nesmí chybět?

12. září 2010

V každé domácnosti je alespoň nějaká malá krabička se základními léky proti bolesti hlavy nebo ne horečku. Nikdy ale nevíte, co se stane – můžete se nešikovně říznout, bude vás bolet v krku nebo dostanete průjem… Co by v domácí lékárničce nemělo určitě chybět?

Domácí lékárna: Co v ní nesmí chybět?Domácí lékárna: Co v ní nesmí chybět?

Domácí lékárnička: Základní vybavení

V domácí lékárničce by určitě neměly chybět léky na teplotu, bolest hlavy nebo zad, na záněty. Acylpyrin nebo Paralen máme doma snad všichni. Trošku už ale zapomínáme na ostatní neduhy a nehody, jako je například podráždění očí nebo střevní potíže. Při některých domácích pracích nebo úklidu se nám může do očí snadno dostat chemický přípravek, proto se vyplatí mít doma něco na jejich vypláchnutí.

K základnímu vybavení domácí lékárničky pak patří také živočišné uhlí, dezinfekce, náplasti, obvazy nebo teploměr. Další obsah domácí lékárničky bychom měli přizpůsobit svým zdravotním problémům. Alergici by pochopitelně neměli zapomínat na své léky na alergii. Pro děti bychom zase měli nakoupit zásobu sirupu proti kašli.

Jak léky skladovat?

Domácí lékárničku umístěte na suché a tmavé místo. Pokud to není vyloženě vyžadováno, nemusíte mít léky v ledničce. Léky ale určitě schovejte před dětmi. Společně s léky uchovávejte i příbalový leták – nikdy nevíte, kdy se bude hodit. Obsah domácí lékárničky pravidelně kontrolujte a prošlé léky vyřaďte. Nevyhazujte je ale do koše. Odevzdat je můžete v každé lékárně.

Alternativní domácí lékárnička

Připravit si můžete také alternativní domácí lékárničku, která bude obsahovat základní bylinky. Co by v ní nemělo chybět? Horečky vás zbaví lipový květ, který můžete společně s květem bezu pít také proti nachlazení. Heřmánek pomůže ošetřit rány a přispěje k jejich hojení. Kopřiva se hodí na pročištění těla. V domácí lékárničce by vám neměl chybět ani med – nejenže si jím můžete osladit bylinný čaj, ale využijete ho i při popáleninách (stačí postižené místo potřít).

Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení

1 hvězdiček / Hodnoceno: 2x


Čtěte také...

Domácí pleťové masky nejen z bylin

Domácí pleťové masky nejen z bylin

Mít krásnou a čistou pleť stojí trochu námahy. Časem pleť ztrácí svoji pružnost a už si prostě nevystačí se studenou vodou a denním krémem. Dopřejte si proto pravidelně domácí pleťové masky. Jak na ně?

Suchá pleť: Domácí a přírodní recepty pomohou!

Suchá pleť: Domácí a přírodní recepty pomohou!

Pleť je v zimě obzvlášť namáhaná. Mráz venku střídají přetopené místnosti a naše pokožka je mnohem sušší a dehydratované než v jiném ročním období. Podle předpovědí počasí se zdá, že nás zima ještě nějako dobu potrápí! Jak ulevit suchým rukám a obličeji?


Domácí fitness: Na čem cvičit?

Domácí fitness: Na čem cvičit?

Jak si pohodlně a zábavně udržovat postavu? Kromě návštěvy fitness centra si můžete malé fitness zřídit i doma. Přinášíme vám tipy na několik cvičebních přístrojů, na kterých můžete v klidu domova cvičit každý den!

Bylinky proti chřipce a bolesti

Bylinky proti chřipce a bolesti

Léky bereme jako samozřejmost, a když nám není dobře, ihned po nich saháme. Rozumnou alternativou prášků jsou bylinky, které nám pomohou překonat nachlazení, kašel, horečku i další neduhy. Nechte se inspirovat bylinnými recepty našich babiček.