verze pro tisk

Hlíva ústřičná: Využití v kuchyni i v kosmetice

20. leden 2011

Hlíva ústřičná je ne moc pohledná houba, kterou ve volné přírodě najdete zpravidla na kmenech stromů. Látky, které hlíva ústřičná obsahuje, z ní doslova dělají doslova elixír mládí a zdraví. Využijete ji nejen v kuchyni jako chutnou přísadu do pokrmů, ale chybět by vám neměla ani v domácní lékárně. Jaké jsou účinky hlívy ústřičné a jak ji využívat?

Hlíva ústřičná: Využití v kuchyni i v kosmeticeHlíva ústřičná: Využití v kuchyni i v kosmetice

Hlíva ústřičná je plná vitamínů

Hlíva ústřičná je již po staletí využívána ve východní medicíně. Pokud se podíváme na látky, které hlíva obsahuje, nemůžeme se tomu divit. Hlíva je plná vitamínů, které nám často chybí. Jmenovitě jde o vitamín B, který je důležitý pro správný růst vlasů a nehtů, dále v ní najdeme vitamín C, D nebo K. Kromě toho je hlíva bohatá i na minerály a stopové prvky – za všechny zmiňme aspoň sodík, jód, železo a zinek.

Hlívou ústřičnou proti civilizačním chorobám

Díky obsahu důležitých vitamínů a dalších prvků působí hlíva pozitivně na naši imunitu a obranyschopnost organismu. Hlíva má antibiotické a protirakovinné účinky a snižuje hladinu cholesterolu v krvi.

Hlíva je proto opravdovým darem z nebes, který poslouží jako prevence proti zásadním civilizačním chorobám. Měla by se proto čas od času objevit v našem jídelníčku. Přidávat ji můžeme třeba do polévky.

Recepty z hlívy ústřičné

Nejen vegetariáni ocení využití hlívy ústřičné tam, kde se běžně používá maso. Známá je například dršťková polévka připravené z hlívy ústřičné. Bezesporu si ale pochutnáte třeba i na guláši z hlívy.

Guláš z hlívy ústřičné

Ingredience: hlíva ústřičná, cibule, paprika, mletá paprika sladká, rajčata, zeleninový vývar (může být i z kostky), olej, hladká mouka.

Postup: cibulku nakrájejte najemno a zpěňte na oleji, přidejte pokrájenou hlívu a osmahněte. Přidejte sladkou papriku a podlijte vývarem (nebo vodou a přidejte kostku vývaru). Přidejte pokrájenou papriku a rajče a duste doměkka. Nakonec zahustěte moukou a povařte asi čtvrt hodiny. Podávat můžete s chlebem nebo knedlíkem.

Hlíva jako doplněk stravy a kosmetika

Léčivé účinky hlívy jsou dobře známé, a proto se s ní setkáme i v podobě různých doplňků stravy. Extrakty z hlívy ústřičné se ovšem přidávají i do kosmetiky. Hlíva má totiž antiseptické účinky a pozitivně působí na pokožku, která trpí akné nebo ekzémem.

Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení

1 hvězdiček / Hodnoceno: 2x


Čtěte také...

Wellness pobyty jsou při využití hromadných slev mimořádně cenově výhodné

Wellness pobyty jsou při využití hromadných slev mimořádně cenově výhodné

Jak si nejlépe užít relaxaci a přitom zažít něco netradičního, co nemáte k dispozici každý týden? Odpověď na tuto otázku může být velmi prostá. Stačí si objednat slevu na wellness pobyty v některém z tuzemských či zahraničních hotelů a penzionů a dopřát si tak několik dní naprostého klidu a odpočink…

Glucamedic Komplex- Přírodní řešení pro zdraví

Glucamedic Komplex- Přírodní řešení pro zdraví

Opět nám nastal podzim a počasí se začalo velice výrazně ochlazovat. U většiny z nás se začala projevovat podzimní únava, častá špatná nálada a celkově se necítíme ve své kůži. Pokud také patříte do této skupiny lidí, je načase zasáhnout. Glucamedic Komplex nabízí skvělé přírodní řešení, jak se těch…


RECEPTY: Mořské řasy jsou chutné a zdravé!

RECEPTY: Mořské řasy jsou chutné a zdravé!

Co si představíte, když se řekne mořská řasa? Zapomeňte na nevzhlednou a poněkud páchnoucí rostlinu, kterou jste zahlédli na dovolené u moře. Mořské řasy jsou také vyhledávanou pochoutkou plnou vitamínů! Nevíte, co z nich uvařit? Pro začátek vyzkoušejte naše recepty!

Kustovnice čínská (Goji): Superpotravina nového tisíciletí

Kustovnice čínská (Goji): Superpotravina nového tisíciletí

Goji neboli kustovnici čínské se přezdívá rudé diamanty. Tvar tohoto červeného ovoce připomíná diamant, a co do obsahu vitamínů jde o skutečný poklad. Ještě donedávna nebyla kustovnice čínská v západním světě moc známá a používala se jen jako okrasná rostlina v živých plotech. Nyní ovšem zažívá skut…