verze pro tisk

Kustovnice čínská (Goji): Superpotravina nového tisíciletí

9. březen 2011

Goji neboli kustovnici čínské se přezdívá rudé diamanty. Tvar tohoto červeného ovoce připomíná diamant, a co do obsahu vitamínů jde o skutečný poklad. Ještě donedávna nebyla kustovnice čínská v západním světě moc známá a používala se jen jako okrasná rostlina v živých plotech. Nyní ovšem zažívá skutečný boom.

Kustovnice čínská (Goji): Superpotravina nového tisíciletíKustovnice čínská (Goji): Superpotravina nového tisíciletí

Kustovnice a vitamíny

Goji je hodnotné ovoce plné vitamínů – mj. obsahuje vitamín C, B1, B2, B6 a vitamín E. Kustovnice čínská je také bohatá na betasisterol, který pomáhá snižovat hladinu cholesterolu. Goji je také zdrojem stopových prvků, jako je železo, vápník nebo zinek, a obsahuje i beta-karoten.

Goji jako sušené ovoce

Kustovnici koupíte dnes nejčastěji v sušené podobě v obchůdcích se zdravou výživou. Narazit na ni ale můžete stále častěji také v supermarketech. Sušení probíhá velmi šetrnou cestou, proto ovoce neztrácí své výživné hodnoty. Sušená kustovnice je podobná například sušeným brusinkám nebo šípkům.

Ačkoli západní svět goji teprve nedávno objevil, kustovnice se užívá již po staletí v tradiční čínské medicíně především díky svým antioxidačním účinkům. Kustovnice pomáhá při problémech se zrakem, při onemocnění jater a je doporučována i jako prevence rakoviny.

Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení

1 hvězdiček / Hodnoceno: 2x


Čtěte také...

Goji pro zdraví a pro krásu

Goji pro zdraví a pro krásu

Goji jsou plody kustovnice čínské rostoucí na středně velkých keřích. Tyto keře kvetou drobnými fialovými květy a plody goji vypadají jako malé červené bobulky. Goji- kustovnice čínská je známá hlavně díky své prospěšnosti pro lidský organismus. Obsahuje totiž velké množství vitaminů, jako je napří…

Bylinný přípravek pro jarní detoxikaci organismu a celkové posílení imunity

Bylinný přípravek pro jarní detoxikaci organismu a celkové posílení imunity

Naše tělo je vlivem okolního prostředí, stravy a také stylu života neustále „znečišťováno“ různými látkami, které pak mají negativní vliv na naše zdraví. Z tohoto důvodu je dobré alespoň jednou za čas provést důkladnou očistu organismu. Detoxikace je důležitým nástrojem ke snížení rizika zdravotních…


Aloe vera: Rostlina, jejíž výtažky mají pozoruhodný vliv na lidské zdraví

Aloe vera: Rostlina, jejíž výtažky mají pozoruhodný vliv na lidské zdraví

Blahodárné účinky výtažků z rostliny aloe vera jsou známy již po celá staletí, dokonce by se dalo říci, že po celá tisíciletí, neboť její využití se datuje už do dob starověkého Egypta. V současné době se s aloe vera můžeme setkat zejména v přírodních kosmetických přípravcích, lze ji však pořídit ta…

Dárkové poukazy jsou skvělými dárky k Vánocům i jiným příležitostem

Dárkové poukazy jsou skvělými dárky k Vánocům i jiným příležitostem

Blíží se čas Vánoc a spolu s ním přichází i doba, kdy pořizujeme dárky pro své blízké, rodinu a přátele. Lidé, kteří doteď nemají jasnou představu o tom, co druhým pod stromeček nadělí, mohou z této šlamastiky poměrně elegantně vyklouznout tak, že jim k Vánocům nadělí dárkový poukaz.