
Měsíček lékařský pomáhá na kdejaký problém
1. červen 2011Veselé oranžové květy měsíčku lékařského mají doslova zázračné léčivé schopnosti, a to jak uvnitř, tak navenek. A co je hlavní – měsíček nemá žádné vedlejší účinky. Podívejte se, na co všechno můžete měsíček použít!
Pomocník pro naši pokožku
Účinky měsíčku jsou již hojně využívány v kosmetice, neboť jako krém tato rostlinka skvěle zjemňuje pokožku a má celkové hojivé a zklidňující účinky na pleť. Proto jej lze ve formě masti či obkladů použít i na kožní problémy, jako jsou například těžce se hojící rány a vředy. Dále s ním také parádně odstraníte „zádrhy“ – neposednou kůžičku kolem nehtů.
Zázračnou mastičku si můžete připravit i sami doma. Květní lupínky měsíčku, které zakoupíte v každém bylinkářství či lékárně, stačí rozvařit ve vepřovém sádle nebo v olivovém či slunečnicovém oleji. S takto připravenou emulzí pak můžete pravidelném potírání výrazně zlepšit vaše problémy s křečovými žilami, otoky, plísněmi na nohou či proleženinami.
Měsíček jako čaj i do jídla
Jako čaj má měsíček, mimo jiné významné přírodní antibiotikum, vynikající léčebné účinky na nemoci jater a žlučníku, záněty močového měchýře a močových cest. Navíc také uklidňuje centrální nervovou soustavu, snižuje krevní tlak a zlepšuje činnost srdce. Měsíček si můžete dát dokonce i k jídlu – květy dozdobíte třeba pomazánky, saláty či polévky, nebo je můžete přidat při vaření do rýže. Pikantní chuť zaručena!
Máte-li tu možnost, můžete si měsíček snadno vypěstovat sami. Je nenáročný, ale musí mít dostatek slunce. Pak mu nevadí ani to, že jej pár dní nezalijete. Nejlepší květy ke sbírání jsou tmavě oranžové. Ideálně pokud otrháte jen okvětní lístky, které mají nejvyšší obsah účinných látek. Následně je sušte a skladujte ve tmě či v šeru – na světle totiž své účinné složky ztrácí.
Reklama[Nahoru ↑]
Hodnocení
1 hvězdiček / Hodnoceno: 3x