verze pro tisk

Beta-karoten: Silný antioxidační prvek

12. prosinec 2010

Karoteny najdeme v mnoha druzích ovoce a zeleniny a samotný beta-karoten je chemická látka rozpustná v tucích, kterou lze přeměnit na vitamín A, pokud jej naše tělo potřebuje. Karoteny jsou důležité pro obranný systém, působí proti zánětům a proti kardiovaskulárním chorobám.

Beta-karoten: Silný antioxidační prvekBeta-karoten: Silný antioxidační prvek

Beta-karoten: Kde jej najdeme?

Beta-karoten je velmi silným antioxidačním prvkem. Najdeme jej zejména v karotce, bramborách, chřestu, kapustě, petrželi, špenátu, pažitce, brokolici, řeřiše, rajčatech, fazolích, melounech, meruňkách, třešních, broskvích, švestkách, jablcích a pomerančích. Beta-karoten pak chrání naše buňky a tkáně před volnými radikály, což jsou látky ohrožující naše zdraví. Mohou totiž ničit buněčné membrány a chromozomy a přispívat tak k rozvíjení zhoubných nádorů.

Příznivé účinky beta-karotenu ocení také kuřáci, neboť tato látka bojuje proti volným radikálům, které vytváří toxiny obsažené v tabákovém kouři. Stejně tak by měli pravidelně doplňovat vitamín C a vitamín E. Tyto dva vitamíny společně s beta-karotenem též výrazně snižují riziko vzniku očního zákalu, který bývá často způsoben volnými radikály v těle.

Předávkování beta-karotenem obarví vaši pokožku dožluta

Dalším významným přínosem beta-karotenu je ochrana proti nebezpečným účinkům slunečního záření. Některé výzkumy taktéž ukazují, že pokud máte dostatek beta-karotenu, můžete při opalování rychleji zhnědnout. S požíváním beta-karotenu bychom to v takovém případě však neměli přehánět, protože tak by naše pokožka získala spíše žlutavý nádech!

Obvykle přijímáme ze stravy 3,6 mg beta-karotenu denně. Pokud budete užívat doplňky stravy, může být jeho denní příjem vyšší. Avšak pozor na předávkování – přes 30 mg beta-karotenu denně může po několika měsících užívání vyvolat žlutavý nádech pokožky (červenožlutý beta-karoten se totiž ukládá v podkoží), především dlaní a chodidel. Je to sice zcela neškodný, ale nepříliš estetický jev. Pigment však zmizí jakmile přerušíte příjem beta-karotenu.

Nadměrné dávky beta-karotenu také naštěstí nevedou k otravě vitamínem A, protože náš organismus si na vitamín A přemění pouze tolik beta-karotenu, kolik potřebuje.

Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení

1 hvězdiček / Hodnoceno: 2x


Čtěte také...

Kustovnice čínská (Goji): Superpotravina nového tisíciletí

Kustovnice čínská (Goji): Superpotravina nového tisíciletí

Goji neboli kustovnici čínské se přezdívá rudé diamanty. Tvar tohoto červeného ovoce připomíná diamant, a co do obsahu vitamínů jde o skutečný poklad. Ještě donedávna nebyla kustovnice čínská v západním světě moc známá a používala se jen jako okrasná rostlina v živých plotech. Nyní ovšem zažívá skut…

Vitamín A: Pro dobrý zrak a proti nádorům

Vitamín A: Pro dobrý zrak a proti nádorům

Vitamín A je nezbytný pro dobrý zrak za šera a správné rozeznávání barev, podporuje růst a správný vývoj buněk sliznic, kostí a krvetvorby, ovlivňuje kvalitu a funkčnost sliznic či brání rozvoji některých nádorů. Naše tělo potřebuje jeho pravidelný přísun, protože vitamín A se spaluje při sledování …


Pořiďte si saunu a vířivou vanu přímo k Vám domů

Pořiďte si saunu a vířivou vanu přímo k Vám domů

Relaxace může mít mnoho podob. Někomu stačí, když si jednou za čas zajde do salonu krásy na masáž či do nějakého wellness centra do vířivky, bazénu nebo sauny. Najde se však stále více lidí, kteří právě vířivé vany a sauny vyhledávají často a nejraději by některé z těchto zařízení měli přímo doma.

Léčivé účinky včelího vosku a propolis

Léčivé účinky včelího vosku a propolis

Znáte včelí vosk a propolis? Podívejte se na jejich léčivé účinky, které vám pomohou při zdravotních a kosmetických problémech.