verze pro tisk

Vitamín A: Pro dobrý zrak a proti nádorům

27. září 2010

Vitamín A je nezbytný pro dobrý zrak za šera a správné rozeznávání barev, podporuje růst a správný vývoj buněk sliznic, kostí a krvetvorby, ovlivňuje kvalitu a funkčnost sliznic či brání rozvoji některých nádorů. Naše tělo potřebuje jeho pravidelný přísun, protože vitamín A se spaluje při sledování televize, při umělém osvětlení či požívání alkoholu.

Vitamín A a karotenoidy lze zakoupit i v tabletáchVitamín A a karotenoidy lze zakoupit i v tabletách

Existují dva druhy tohoto vitamínu: vitamín A1 (retinol), který je nejaktivnější, a vitamín A2 (3-dehydroretinol). Předstupně vitamínu A (provitamíny) lze nazvat karotenoidy, z nichž nejvýznamnější jsou beta karoten, lutein a lykopen. Z karotenoidů si pak náš organismus dokáže vitamín A vyrobit sám.

Vitamín A: Projevy nedostatku a vysokých dávek

Nedostatek vitamínu A vede k nevolnosti a zvracení, apatii, má za důsledek suchou kůži, padání vlasů, krvácení, bolesti kloubů, vysychání sliznic (také očí, kde se může poškodit rohovka, což může vést až k oslepnutí), poruchy vidění a šeroslepost, dále také vede ke ztrátě chuti, zastavení růstu či dokonce k poruše obranyschopnosti a tvorby kostí nebo k poruchám v nervovém systému.

Kromě potravy (např. játra, ryby, mléčné produkty, mrkev, rajčata, broskve, švestky) lze při nedostatku vitamínu A a karotenoidů užívat tablety, které je obsahují. Doporučují se zejména doplňky stravy obsahující karotenoidy. Na kůži a sliznice beta karoteny, na oči lutein a na ochranu proti nádorovému bujení lykopen i beta karoten.

Doporučené denní dávky:

  • děti do 3 let 0,4 mg
  • děti 4-6 let 0,5 mg
  • děti 7-10 let 0,7 mg
  • děti nad 10 let 1 mg
  • ěhotné ženy 1,2 mg
  • kojící ženy 1,6 mg

Tyto dávky lze bez rizika pro zdraví překračovat dvoj- až trojnásobně, a to i dlouhodobě. K předávkování by došlo jen v případě, kdybychom po dobu několika měsíců konzumovali dávky desetkrát vyšší než denní doporučené, nebo při jednorázovém stonásobném množství. U karotenoidů pak předávkování vůbec nehrozí, neboť se zvyšujícím se příjmem se jejich vstřebávání snižuje. Většina přípravků je v množství 1,6 mg v tabletě, stačí užívat obden jednu tabletu. V těhotenství je však lépe se vždy o užívání vitamínu A poradit s lékařem.

Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení

1 hvězdiček / Hodnoceno: 3x


Čtěte také...

Vitamín E: Významný antioxidant

Vitamín E: Významný antioxidant

Míváte často křeče? Trpíte ekzémem? Nejen s těmito potížemi vám pomůže vitamín E! Na co všechno je dobrý?

Vitamín C: Nezbytný k životu

Vitamín C: Nezbytný k životu

Vitamín C čili kyselina askorbová je jednou z nejdůležitějších živin, které nezbytně potřebujeme k životu a udržení zdraví. Lidský organismus si vitamín C nedokáže sám vyrobit, proto je nutné jím naše tělo pravidelně zásobovat.


Institut pro lepší zrak si ke Světovému dnu zraku připravil speciální akce

Institut pro lepší zrak si ke Světovému dnu zraku připravil speciální akce

13.10.2011 je Světovým dnem zraku. Vyhlašuje jej Světová zdravotnická organizace (WHO), která tak chce mezi populací šířit větší osvětu při péči o zrak. Oční vady dnes sužují miliony lidí po celém světě. Statistiky ukazují, že některou z očních vad trpí až 80% obyvatel. Nejčastěji se jedná o krátkoz…

Kosmetika proti vráskám Dermaheal

Kosmetika proti vráskám Dermaheal

Krémy na vrásky a další kosmetika, která se používá na pokožku, obvykle nedosahuje velkých účinků už jen proto, že do samotné kůže se dostane jen naprosté minimum účinných látek, jež jsou v krémech obsaženy. Uvádí se, že jde jen o zhruba jedno procento. Proto společnost Caregen přišla na trh s novin…