verze pro tisk

Vitamín E: Významný antioxidant

29. červen 2011

Míváte často křeče? Trpíte ekzémem? Nejen s těmito potížemi vám pomůže vitamín E! Na co všechno je dobrý?

Vitamín E: Významný antioxidantVitamín E: Významný antioxidant

Čím více tučného jídla, tím více vitamínu E

Vitamín E je pro naše tělo hlavním antioxidantem – bojuje s volnými radikály a odbourává toxické látky z jater. Je rozpustný v tucích, přičemž platí, že čím více tučných potravin jíme, tím více vitamínu E potřebujeme. Vitamín E totiž zabraňuje oxidaci krevních tuků, která jinak vede k různým cévním a srdečním onemocněním.

Po příjmu do těla se vitamín E ukládá v tukové tkáni, játrech a svalech, kde následně příznivě působí také na náš imunitní a nervový systém, oči a kůži (je obzvláště účinný při léčbě kožních vředů, akné, proti různým zánětům či ekzémům), omlazuje pleť a vlasy, podporuje hojení ran (například zabraňuje tvorbě hrubých jizev), reguluje hladinu cukru v krvi, snižuje krevní tlak, je vhodný při onemocnění plic a má také vynikající účinky na sexuální výkonnost. U sportovců pak zlepšuje svalový výkon a oddaluje moment únavy.

Při nedostatku vitamínu E dochází k onemocnění jater a ledvin, ke vzniku žlučníkových kamenů, chudokrevnosti, poruchám chůze, poruchám vstřebávání tuků, šedému zákalu, celkovému oslabení imunitního systému či dokonce k neplodnosti.

Více vitamínu E pro sportovce a těhotné ženy

Doporučená denní dávka vitamínu E je 10-20 mg denně. Najdete jej v ovesných vločkách, naklíčených semenech, ořechách, špenátu, máku, mléce, mase či v avokádu. Máte-li nedostatečný přísun těchto potravin nebo třeba jako aktivní sportovec či v těhotenství potřebujete více vitamínu E, stačí si zakoupit některý z potravinových doplňků.

Předávkování vitamínem E v zásadě nehrozí. Jen při konzumaci opravdu vysoké dávky – více než 3 g – se může objevit nevolnost, průjem, únava či svalová slabost. Stejně tak pozor na dlouhodobé užívání příliš vysokých dávek, neboť to může vést ke zhoršenému vstřebávání vitamínu K a tím ke snížení krevní srážlivosti.

Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení

1 hvězdiček / Hodnoceno: 2x


Čtěte také...

Vitamín C: Nezbytný k životu

Vitamín C: Nezbytný k životu

Vitamín C čili kyselina askorbová je jednou z nejdůležitějších živin, které nezbytně potřebujeme k životu a udržení zdraví. Lidský organismus si vitamín C nedokáže sám vyrobit, proto je nutné jím naše tělo pravidelně zásobovat.

Vitamín A: Pro dobrý zrak a proti nádorům

Vitamín A: Pro dobrý zrak a proti nádorům

Vitamín A je nezbytný pro dobrý zrak za šera a správné rozeznávání barev, podporuje růst a správný vývoj buněk sliznic, kostí a krvetvorby, ovlivňuje kvalitu a funkčnost sliznic či brání rozvoji některých nádorů. Naše tělo potřebuje jeho pravidelný přísun, protože vitamín A se spaluje při sledování …


Panenské oleje: 2 tipy na oleje pro krásnou pleť a zdraví

Panenské oleje: 2 tipy na oleje pro krásnou pleť a zdraví

O pleť je potřeba se neustále starat tak, aby byla neustále svěží a mladistvá. Pokud již od mládí nebudete o svoji pleť dostatečně pečovat, vymstí se vám to velmi rychle jejím zestárnutím, které se projeví vznikem vrásek, jejím protažením a dalšími ú

Rakytník řešetlákový: Vitamínová bomba

Rakytník řešetlákový: Vitamínová bomba

Kdo by řekl, že malé oranžové bobulky, které uzrávají na trnitém keři, v sobě mají tolik vitamínů, jako málokteré ovoce? Ne nadarmo se rakytníku přezdívá citrón severu. Jaké vitamíny obsahuje? Jak ho využít nejen v kuchyni?