verze pro tisk

Zelený čaj povzbuzuje a léčí

22. září 2010

Jste unavení? Cítíte se tělesně nebo duševně vyčerpaní? Řešíte, jak zmírnit případné žaludeční nebo střevní obtíže? Jedním z nejlepších řešení na všechny tyto a řadu dalších neduhů je čaj, který je již po staletí považován za léčivý nápoj. Jeho popíjení má prokazatelné pozitivní účinky na lidský organismus. K nejúčinnějším druhům čaje pak patří zelený čaj.

Zelený čaj má blahodárné účinkyZelený čaj má blahodárné účinky

Zelený čaj obsahuje mnoho prospěšných látek

V porovnání s černým čajem má zhruba desetinásobný obsah vitamínů (A, B1, B2, C, E, K, P aj.), množství minerálních látek (fosfor, železo, vápník, sodík aj.) a stopových prvků. Dalšími prospěšnými látkami v zeleném čaji jsou aminokyseliny, flavonoly, mastné kyseliny, kofein, lecitin a silice. Obsahuje také nejvíce tříslovin, které mu sice dodávají trpkou příchuť, díky schopnosti vázat a odvádět z organismu škodlivé látky však blahodárně ovlivňují trávicí trakt.

Podle řady výzkumů zelený čaj díky obsaženým antioxidantům chrání proti vzniku rakoviny. Dále také zpomaluje stárnutí mozku, snižuje hladinu cholesterolu a cukru v krvi, posiluje krevní oběh a funkci jater, působí proti překyselení a má i antibakteriální účinky (chrání náš organismus proti virům či plísním a náš chrup před zubním kazem).

Pití zeleného čaje přináší dobrou náladu

K nejvýraznějším a pro nás často nejpotřebnějším účinkům zeleného čaje patří hlavně psychické i fyzické povzbuzení, pocit uvolnění a relaxace . Podle řady názorů se člověk po vypití čaje cítí svěžejší, vytříbí si myšlenky a lépe si vybavuje vzpomínky. Popíjení zeleného čaje podle odborníků zvyšuje dobrou náladu, působí proti depresím, posiluje koncentraci a má pozitivní vliv na kvalitu našeho spánku.

V neposlední řadě pití zeleného čaje ochladí naše tělo při vysokých teplotách a při nízkých jej rozehřeje, navíc také podporuje dýchání, neboť při pití čaje nasávají plíce více vzduchu a vydechují více kysličníku uhličitého. Jeho pití též pomáhá rovnoměrně ukládat tuky a formuje postavu.

Odborníci doporučují vypít několik šálků (až 1 litr) kvalitního zeleného čaje denně jakožto vítaný doplněk stravy. Čaj zalijeme horkou (ne vroucí) vodou a necháme louhovat po dobu uvedenou v návodu. Pro dosažení nejvyšší účinnosti by se zelený čaj neměl sladit ani ochucovat mlékem.

Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení

1 hvězdiček / Hodnoceno: 2x


Čtěte také...

Zelený čaj: Blahodárné účinky, které pití zeleného čaje přináší

Zelený čaj: Blahodárné účinky, které pití zeleného čaje přináší

Zelený čaj patří k oblíbeným nápojům. Pokud si jej dopřáváte každý den k snídani nebo jen jako osvěžující pití při jiné příležitosti, zároveň tím i děláte něco pro své zdraví. Jako s jinými nápoji se to samozřejmě s konzumací čaje nesmí přehánět, nicméně mnohé studie ukazují, že zelený čaj má v přim…

Léčivé účinky včelího vosku a propolis

Léčivé účinky včelího vosku a propolis

Znáte včelí vosk a propolis? Podívejte se na jejich léčivé účinky, které vám pomohou při zdravotních a kosmetických problémech.


Potřebný odpočinek si můžete dopřát v lázních Velichovky

Potřebný odpočinek si můžete dopřát v lázních Velichovky

Pakliže dlouhodoběji trpíte zdravotními potížemi, cítíte se unaveni a nic vás nebaví, měli byste přemýšlet o tom, že na několik dní vysadíte z běžného pracovního režimu a dopřejete si trochu relaxace. Ideální je, pokud si vezmete pár dní dovolené a vyjedete si někam mimo domov, kde si dokonale odpoč…

Aloe vera a její účinky na pleť

Aloe vera a její účinky na pleť

Máte problémy s akné, ekzémem nebo je vaše pleť citlivá a trápí vás alergické reakce? Vyzkoušejte aloe vera, která má blahodárné účinky a poradí si s nejedním problémem pleti!